У ОШ „Бранко Радичевић” на Новом Београду одржана је 29. марта трибина „Читалићи на Вуковом путу”.

У двочасовном дружењу са ауторком пројекта и њеним сарадницима, библиотекари и наставници су, најпре, имали прилику да чују од др Жељка Младеновића разлоге зашто деца све ређе читају, као и резултате најновијих научних истраживања у области психологије читања. Затим је Маја Радоман Цветићанин укратко представила седмогодишњи период пројекта „Читалићи”, начин на који се реализује, с којим се проблемима среће у раду, као и са завршним резултатима, који су доказ неисцрпне дечје креативности, али и преданог рада њихових наставника и ментора. Директор библиотеке „Вук Караџић” у Алексинцу Војкан Поповић објаснио је учесницима колико је сарадња важна за постизање успеха у раду и изнео је статистичке податке везане за пројекат, као на пример да је у првој години било укључено 1.000 заинтересованих ученика из Србије, а да је ове године у пројекту учествовало преко 8.000 ученика из наше земље, Републике Српске и више земаља српске дијаспоре. Виолета Јовић, писац-амбасадор „Читалића”, на крају трибине представила је свој дугогодишњи поетски рад, садржан у 30 књига за децу, истичући значај народне ризнице у служби савременог писца. Рецитовала је три своје песме на изворном дијалекту, показујући учесницима лепоту и богатство српског језика.

Фото-албум трибине можете погледати овде.

Видео-запис наступа Виолете Јовић можете погледати овде.

Наташа Стојиљковић
члан Надзорног одбора Друштва школских библиотекара Србије