Поводом нацрта платних група и разреда запослених у јавним службама, који смо протеклих дана могли прочитати у електронским и писаним информативним медијима, Управни одбор Друштва школских библиотекара Србије упутио је Молбу за заштиту права и интереса школских библиотекара и њиховог  материјално-социјалног положаја свим репрезентативним синдикатима просвете: Синдикату образовања Србије, Унији синдиката просветних радника Србије, Гранском синдикату просветних радника Србије „Независност” и Синдикату радника у просвети Србије.

После 2015. године, када је Правилником о критеријумима и стандардима за финансирање установе која обавља делатност основног образовања и васпитања  („Службени гласник РС”, бр. 36/2015 и 75/2015) драстично смањен број библиотекара у основним школама, опет смо у прилици да се боримо за опстанак наше професије и елементарна, домаћим и међународним прописима загарантована, права ученика, будући да је овога пута Правилником о изменама Правилника о критеријумима и стандардима за финансирање установе која обавља делатност средњег образовања и васпитања („Службени гласник РС”, бр. 45/2018) смањен број библиотекара средњих школа.

Овогодишња, шеста по реду, Међународна смотра читалаштва била је посвећена значајном јубилеју, 200 година од објављивања Вуковог „Српског рјечника”. Смотра читалаштва представља завршну манифестацију пројекта „Читалићи”.

На састанку Радне групе за унапређивање рада школских библиотека, одржаном у Министарству просвете, науке и технолошког развоја 29. маја 2018. године, којем су присуствовале представнице ДШБС-а Јасмина Радовановић и Биљана Љубисављевић, разматрана су питања у вези са развојем програма рада школске библиотеке, као саставног дела школског програма.

Mатична служба Градске библиотеке „Владислав Петковић Дис” организовала је Семинар за школске библиотекаре Моравичког округа, у петак 1. јуна 2018. у Регионалном центру у Чачку. Тема је била ревизија књижног фонда, па су библиотекари Матичне службе Дубравка Илић и Владимир Симић, говорили о значају и неопходности овог сегмента библиотечког рада, као и о актуелним библиотечким прописима који га регулишу. За успешан рад школских библиотекара неопходна је и креативност и интересовање за захтеве и потребе за књигом најмлађих корисника, о чему су, на овом Семинару, говориле Мирјана Радовановић Пејовић и Ана Дуковић, гошће из Златиборског округа. Оне су присутним колегама, уз видео-презентацију, представиле своја искуства на теме: Како унапредити рад школске библиотеке кроз процесе вредновања и самовредновања и Школски библиотекар као покретач креативности, стваралаштва и пројеката у школи.

Више о семинару можете прочитати овде.

Састанак Подружнице Јужнобачког округа, четврти у овој школској години, одржан је у среду 30. маја у ОШ „Вук Караџић”, Нови Сад.

Конститутивни састанак Управног и Надзорног одбора Друштва школских библиотекара Србије одржан je 27. априла 2018. године, у ОШ „Дринка Павловић” у Београду.