Поштоване и драге колеге,
Зашто „Читајмо гласно“?
Сматрамо да ми, школски библиотекари Србије, треба да имамо једну активност којом ћемо на приступачан начин промовисати читање међу ученицима основних и средњих школа, и по којој ћемо бити препознатљиви. Желимо да се наша заједничка добра решења виде, поделе, инспиришу, јер улажемо свакодневномного љубави према послу, пре свега, а и много рада и сарадње у образовање, васпитање, културу или једноставно у развијање навика за уживање у читању добрих књига.
Поред тога што обогаћује школски живот, библиотека чини да школа буде место у које ученици радо долазе. Код деце и младих развија љубав према читању и према култури уопште, а самим тим формира критичко мишљење и успоставља систем вредности.
Позивамо вас да се прикључите Друштву школских библиотекара Србије у промоцији читања,као и ФБ групи „Школски библиотекари Србије”“, где сви школски библиотекари могу постављати прилоге о свом раду, као што су и чинили након спровођења наше заједничке акције ,,Читајмо гласно 2020“. Позивамо вас и да постанете члан ДШБС, уколико нисте, и активно учествујете у раду Друштва.
Хвала на учешћу у нашој акцији „Читајмогласно“ То је трећа национална промоција читања, коју је покренуло Друштво школских библиотекара Србије 2018. године. Ове 2020. гласно смо читали 28. фебруара, поводом Националног дана књиге. Према достављеним подацима(а има колега који нам нису послали табеле са подацима о броју учесника), школски библиотекари 2020. године читали су гласно са 11088ученика, а било је и 806 гостију – учитеља, наставника, писаца, родитеља, бака...
Још једном хвала свим колегама на лепим речима, заједно смо јачи.
Списак свих школа које су нампослале своје извештаје налази се овде, као и фото и видео албум, који дочарава део атмосфере наше заједничке акције гласног читања. Потрудићемо се да свим школама доставимо захвалнице.
Према томе шта су рекли школски библиотекари, наставници и учитељи, стручни сарадници, педагози и психолози, директори, наша акција је веома успешно спроведена. Издвојили смо следеће коментаре:
- „Хвала Вам на могућности да учествујемо у дивној акцији ’Читајмо гласно’. Радујемо се новом читању.”
- „Хвала на позиву!”
- „У прилогу дописа достављам вам кратак извештај и фотографије о акцији ’Кажемо јасно:Читајмо гласно!’Надамо се наставку сарадње!”
- „Нама се свидело како је ове године протекло читање, сви су задовољни. Хвала вам.”
- „Хвала Вам на могућности да учествујемо у дивној акцији ’Читајмо гласно’. Радујемо се новом читању.”
- „Било нам је задовољство спровести активност, а ученици су уживали.”
- „Са задовољством смо се одазвали вашем позиву за учешће у обележавању Националног дана књиге.”
- „Надаћемо се сарадњи и што већем броју сличних акција.”
- „Надам се да смо бар мало допринели овој лепој акцији.”
- „Захваљујемо се на позиву да учествујемо у овој предивној акцији.”
- „Наш мали допринос чувању књига и језика поводом Националног дана књиге.”
- „Захваљујемо се на позиву и радујемо се новим акцијама које указују на значај књиге и школске библиотеке.”
- „Ученици немају дозволу за сликање и објављивање због њихових специфичности, али уживали су у сваком тренутку.”
- „Деца и наставници су са одушевљењем прихватили акцију, идеје су биле многобројне...”
- „Најпре бисмо да вам упутимо похвале за акцију ’Читајмо гласно’.”
- „Ми смо ове године реализовали у школској библиотеци три активности: први дан читања био је посвећен Вуку Караџићу, 04. 11. 2019; други дан је био посвећен Јовану Јовановићу Змају, 24. 12. 2019, док је трећи дан био посвећен Националном дану књиге и Дану Народне библиотеке Србије 28. 02. 2020.”
- „У нади да ћемо и убудуће радити заједно на промоцији књиге и развоју културе читања.”
- „Са задовољством вам достављамо извештај о реализацији активности ’Читајмо гласно’.”
- „Забележени дивни тренуци гласног читања у нашој школи.”
- „Ученик Д. Р. Подршка акцији.”
- „Много нас је учествовало.”
- „Сваки датум је прави датум за читање и за књиге.”
- „Хвала Вам. Поздрав.”
- „У очекивању и даље сарадње, најсрдачније вас поздрављам.”
- „Задовољство је наше.”
- „Наравно да су учешће у акцији узели скоро сви ученици.”
- „Наш скромни допринос овом важном догађају за нас библиотекаре.”
- „Драго ми је да смо спровели ту акцију пошто су и ученици били ради да што више ураде и тако допринесу. Циљ је остварен.”
- „С поштовањем и даљом заинтересованошћу.”
- „Ми смо се акцији придружили и камером забележили.”
- „Читали прозу, поезију, епске песме, Библију...Стапар описан пером наше ученице...
- „Пошто смо двојезична школа, читано је на српском и мађарском језику...”
- „Нама је било лепо док смо читали и слушали, надамо се да ће се допасти и другима.”
- „Читали смо у учионици, у школском дворишту и у соби предшколаца.”
- „Надамо се сарадњи и у наредној години. ”
- „Ученици су уживали читајући наглас своје омиљене стихове, као и у разговору о прочитаном.”
- „Било нам је задовољство спровести активност, а ученици су уживали.”
- „Хвала на овој дивној акцији,чији смо и ми део!”
Примери добре праксе и деловиизвештаја:
- „Овим малим чином дата је подршка вашем великом пројекту, који овде много значи и лепше звучи, јер је и глас и стих и звук који потврђује постојање нашег школства и нашег идентитета уопште на Косову и Метохији.”
- „Сви ученици су читали (песме, одломке из бајки…). Такође смо разговарали о књигама, значају читања. Највећи утисак оставило је то што смо након тога сви отишли у библиотеку и сва деца су изабрала нешто за читање.”
- „Мало смо се и играли. Ученике је на столу сачекао загонетни садржај – упаковане књиге. На једној страни књиге био је налепљен папир са одштампаним кратким одломком из неког дела. Ученици су имали задатак да прочитају одломак наглас, да препознају о ком делу је реч и да на другој страни књиге, на којој се налазио празан папир, напишу своју идеју наслова тог дела. На крају су сви ученици, држећи слова испред себе, истакли данашњу паролу: ЧИТАЈМО ГЛАСНО!”
- „Пре почетка читања могли су да разгледају, како књиге са својих клупа, тако и све остале књиге које се налазе у библиотеци. Сами су одабирали шта ће читати пред својим другарима. Ученици првог разреда били су одушевљени књигама. Акција је била успешна јер је много ученика тог дана одабрало књигу која му се свиђа и позајмило из библиотеке како би их прочиталикод куће.”
- „Чули су се стихови, уз глуму рецитовале песме, читале су се бајке и приповетке. Ученици су и од куће донели драге књиге и читали одломке прича и песама. Заједно смо показали важност сваке прочитане стране која богати душу и развија ум. Велика подршка учитеља и наставника у реализацији ове акције показује спремност свих нас у неговању писане речи, а број ученика нам даје наду да корачамо тим путем.”
- „Ученици су уживали и веома им се допала акција.”
- „Посебно је истакнут и значај читања књига на интелектуални, социјални и морални развој личности.”
- „Ученицима се ова акција допала,а читање је представљало посебно задовољство.Акција је успешно реализована.”
- „Ученици, љубитељи писане речи, истакли су важност књиге и упутили на њену угроженост у времену рачунара и телефона. Читањем кратких одломака и саветима, покушали су да мотивишу другаре да се посвете књизи.”
- „Читали смо предивне стихове.”
- „Ученицима је пар дана раније дата могућност да сами у библиотеци одаберу своју омиљену књигу, а на данашњи дан својим другарима прочитају одломак који им се највише допао.”
- „Ова је акција веома успешна и сви су лепо сарађивали. Комуникација је била на нивоу, слушало се и читало. Потрудили су се да изражајно читају. Деца су била одушевљена и похваљујемо овакве акције.”
- „Ова акција се у нашој школи обележава већ трећи пут. Стога су данас наше ученице шестог разреда и чланице библиотечке секције читале млађим ученицима и подстакле их да и они читају гласно и учлане се у школску библиотеку. Читајмо гласно у школској библиотеци, у учионици, испред школе, на игралишту, на тргу, у парку, на ливади...У читању је и моћ и радост, поручиле су наше ученице младим будућим читаоцима.
- „Представници Ученичког парламента читали су стихове омиљених песника.”
- „Песму и причу коју су ученици одабрали на данашњем дружењу прочитали смо преко школског разгласа. На тај начин смо свим ученицима, наставницима и запосленима у школи послали јасну поруку да је моћ читања непроцењива и свевремена.”
- „Ученици и гости су читали одабрано дело друговима који су са пажњом слушали. Касније смо разговарали о прочитаном и записивали лепе мисли. Подстицано је изражајно читање, разумевање прочитаног, изражавање пуном реченицом (кроз примере који су давали библиотекари и учитељи). Мотивисани су били и они ученици којима је ово био први јавни наступ. Данашњи дан био је и леп повод за промоцију интерног пројекта ’Читалачки дневник’ који се реализује у нашој школи, а има за циљ подстицање читања и неговању матерњег језика, као и данашња акција. Активности у оквиру данашњег дана су позитивно и подстицајно утицале на све учеснике.”
- „Ученици наше школе представили су књиге и ауторе које они радо читају ван наставног програма.”
- „Акција је реализована у учионици, колективним читањем песме ’Хвала сунцу, земљи, трави’, Стевана Раичковића (6/2). Ученици 3/2 окупили су вршњаке у холу школе, одељење 4/2 било је гласније и од кише у школском дворишту, ученица 8/2 читала је стихове песникиње Десанке Максимовић ’По растанку’, док се у позадини, са часа музичког чују гласови седмака који изводе песму ’Небо је тако ведро’, Јована Јовановића Змаја. Најмлађи ученици су се окупили у школској библиотеци и слушали причу ’Деда и репа’ и разговарали о прочитаном.”
- „Ученици наше школе су у библиотеци читали стихове и цитате наших познатих писаца и дружили се са књигама.”
- „У уводном делу, са ученицима се говорило о значају библиотека, читања, као и о историјату Народне библиотеке Србије.”
- „Пуни позитивних утисака, заказали смо ускоро и наредно дружење.”
- „Овом приликом смо кроз разговор са ученицима још једном истакли значај читања и вредност књиге, како се не би заборавили усред изазова технолошких достигнућа. Ученици су читали поетске и прозне текстове објављене у школском часопису ’Различак’ које су њихови старији другари написали претходних година. Неки од њих су данас и присуствовали дружењу. Заједнички закључак је да би сличне акције требало организовати чешће, јер je, заиста, крајње време да књизи вратимо место које јој припада.”
- „Било је занимљиво слушати ученике/це који читају већ ћириличне и латиничне текстове (други разред) и уживати у презентацијама дневника прочитаних књига.
- Читањем књига код појединих ученика развијала се љубав према писању па су нам неки талентовани ученици прочитали своје стихове.”
- „Можемо читати и путем интернета, али увек кажем својим ученицима да отворе књигу, прелистају је, помиришу странице и осете њен мирис. Тај мирис неће осетити ни на једном уређају. Остаће им урезан у чулима и имаће потребу стално да му се враћају! Мирису књиге и библиотеке!”
- „Сваки колега је сходно својим афинитетимаи креативности организовао ’Читамо гласно’. Утисак мојих колега је веома позитиван на опште уживање и задовољство и њих и ученика.”
- „У снимљеном видео-прилогу Општинска библиотека нас позива на изазов-задатак: ’Истина је изазов’. Потребно је да ђаци, по раније смишљеном одговору, прочитају свој омиљени цитат, стих, пословицу, изреку, песму, мисао...”
- „Окупили смо се у летњиковцу испред школе где смо уз ветар, симболично у 5 до 12, читали одломке из књига које су претходни дан ученици сами изабрали. Наш слоган је ’Књига спасава!’ Идеја је да свако ко чита напише на плакату своје виђење од чега нас књига спасава, а могли су да коментар дају и остали. Било је веома занимљивих коментара које можете видети на сликама које шаљем у прилогу. Затим смо читали и у зборници, у радионици и наставили дружење у библиотеци.”
- „Ученици старијих разреда прикључили су се акцији читањем одабраних страница из домаће лектире. Ученици су читали ’Хајдуке’ Бранислава Нушића, ’Поп Ћиру и поп Спиру’ Стевана Сремца и ’Сумњиво лице’ Бранислава Нушића, показавши да читање и анализа лектире може бити интересантна и занимљива. Послата је порука да читати треба свакодневно јер ’Ко чита – не боји се, ко чита – радује се, не каје се! Ко чита – зло не мисли!’”
- „Ученици старијих разреда су на великом одмору са наставницом српског језика читали гласно у дворишту школе – читалачки одмор.Читали су цитате из ’Малог принца’ и ’Бонтон’Јасминке Петровић у трпезарији школе, у продавници, пешацима... Понели су позитивне емоције и утиске са дружења и сазнање да је књига најбољи и највернији друг.”
- „Веома нас је обрадовао овај предлог да Национални дан књиге обележимо баш на овај начин.”
- „Како би ученицима био приказан значај читања, библиотекарка школе је у сарадњи са учитељицама четвртих разреда и ученицима шестих разреда, чланова драмске радионице, осмислила акцију ’Кажемо јасно: Читајмо гласно!’ Након оваквог вида дружења са књигом и промоцијом матерњег језика у нашу школску библиотеку се уселио трачак вере да ћемо имати више читалаца и књига, а самим тим да ће дечји језик бити богатији, односно да ће култура изражавања ићи у корак са њиховим духовним растом.”
- „Предметни професори издвојили су део часа да прочитају ученицима одломак омиљене књиге и/или разговарају са њима о омиљеним делима и месту књиге у властитом животу.”
- „Ученици су искористили лепо време да се у природи, у месту наших културних споменика опусте уз књигу.”
- „Акцију ’Читајмо гласно!’ реализовали смо користећи школски разглас. Начин на који смо се прикључили акцији, пружио је могућност да истовремено, у току 4. часа, информишемо и едукујемо велики број ученика (све присутне ученике од петог до осмог разреда) о Народној библиотеци Србије, да промовишемо књигу и читање, јер се унутар сваке учионице налази звучник који је повезан са разгласом.”
- „Ова акција покренула и друге активности у нашој школи. Покренули смо и прикупљање књига за школску библиотеку.”
- „Задатак је био да упознају остале ученике са насловом књиге и њеним аутором, а затим да прочитају наглас прву страницу. После тога су гласали за најбољег читаоца и књигу која се чини да ће, на основу почетка, бити најзанимљивија.”
- „У пројекту су учествовали ђаци виших разреда који су постарали да материјал за читање буде жанровски разнолик и богат.”
- „Млађи ученици су имали прилике да чују како би и сами могли да читају, узимајући у обзир напредак у брзини и изражајности читања док су старији имали прилике да се подсете како је њима некада било и колики помак су остварили редовним и вредним радом.”
- „Веома смо задовољни исходом акције која је реализована и сви смо пуни позитивних утисака након овог дружења са књигама. Наставићемо и даље са оваквом праксом, где ће се ученици међусобно дружити, читати и стварати снове уз своје омиљене књиге.”
- „Програм је пратила презентација чији је циљ био да укаже на значај читања и читалачке писмености. Сви присутни носили су беџеве и стикере, на којима су били исписани цитати и поруке о значају књига и важности читања.”
- „Након уводних речи библиотекара о значају матерњег језика, писма и књиге, ученице виших разреда почеле су да читају одломке књига које су их освојиле.”
- „С обзиром да је простор наше школске библиотеке веома мали и да нема читаоницу одлучили смо да књиге изнесемо ван библиотечких зидова и да на тај начин покажемо да добра мисао нема границе.”
- „Листић са овим стиховима библиотекарка је поделила свим учитељима и наставницима који су учествовали у акцији и тако су почињали часови посвећени читању, разумевању прочитаног и важности читања и учења.Општи утисак је да би требало држати више оваквих часова јер су деца показала колико разумеју важност читања и колико могу да буду креативни у стварању слогана везаних за читање.”
- „Ученици су извлачили цедуљице на којима су биле записане пословице, питалице, загонетке и брзалице и читали их, а онда су заједно са библиотекарком разговарали о значењу истих. Након тога уследило је читање песама и одломака из разних књига за децу. Ученици су били изузетно мотивисани за разговор о прочитаном. На одласку из библиотеке већина ученика задужила је по једну књигу.”
- „Прво смо читали песме Љубивоја Ршумовића, смејали се форама из књиге ’Фазони и форе’ и ђускали уз музику из истоимене емисије.”
- „Ученици су на часу читали књижевне текстове по свом избору, на српском и француском језику. Такође, за овај час припремили су неке занимљиве чињенице – ’Оно што нисте знали о књигамаֹ’.”
- „Направљен је кратак план спровођења акције који се састоји из следећих елемената: уводна реч; разговор о тренду (не)читања као последици дигитализације и све већег присуства савремених дигиталних технологија; разлози за и против; лепота читања: интерпретација одабраних одломака од стране ученика, чланова рецитаторске секције; представљање интересантних наслова белетристике и школске лектире.”
- „Кроз радионичарски рад ученика наше школе, који су осмишљавали, бележили слогане поводом овог празника, а потом их истицали у виду демонстрирања, лепећи их на еколошко дрво. Издвојили бисмо неке: ’Читање је корпа пуна знања и лепог изражавања’, ’Уз књигу ниси никад сам’, ’Ко чита, тај не скита’, ’Читање је као птица ластавица, која никад не престаје да пева’... Ученици су потом гласно читали по сопственом избору књижевне текстове. Чули смо Жака Превера, Стевана Раичковића, Данила Киша, Пушкина и многе друге светске и наше великане поезије и прозе.”
- „Учитељи су читали ђацима, ђаци учитељима и наставницима. Нешто су изабрали сами, а нешто су им препоручиле библиотекарке, које су у библиотеци угостиле ученике из продуженог боравка, а током дана пропратиле догађај обилазећи сва одељења, да би ученицима испричале причу о данашњем дану, његовом значају, као и о важности неговања културе читања.”
- „Истовремено, одвијала се и акција ’Читај гласно’ на бугарском језику јер се у нашој школи, осим српског, изучава и бугарски језик са елементима националне културе.Обележавање овог датума требало би трајно да допринесе афирмацији културе читања.”
- „Почели смо са читањем у библиотеци, књига које су изабрали сами ученици, наставили на часовима, а завршили у школском дворишту. Наша одељења су мала, ученици великог срца, а наставници пуни радости. Ученици су читали наглас служитељицама, нашим медицинским сестрама; читање наглас је стид наших ученика претворио у слободу, деца су се полако ослобађала стега, јер читају и ван свог одељења, и радосно тражила нова места где ће читати и даље, нису желели да престану. Неки су читали млађим другарима, неки старијим, неки наставницима, наставници њима, али сви су се радовали, осећали лепоту коју нам књига доноси, светове који се полако отварају сваком новом књигом.”
- „Ученици су, по договору, донели по једну књигу, своју омиљену, отворили страницу са најупечатљивијим пасусом, наглас читали одабране реченице и размењивали искуства у вези са прочитаним књигама.Такође, хол школе био је испуњен сликама књига, асоцијацијама у вези са њима, мислима/цитатима песника и писаца, ученичким цртежима који су симболично представљали важност читања.”
- „Читали смо у учионици, у школском дворишту и у соби предшколаца.”
- „У акцији су прочитана одабрана дела и то у зборницама наше школе нашим драгим колегама, затим у сваком одељењу је неко од ученика прочитао изабрано дело, а онда је једна мања група ученика, њих четворо, прочитала одабрана дела у Градској библиотеци. А како је тог дана падао јак снег, и њему смо читали.”
- „Било је изузетно пријатно – свима се допала поменута тема тако да су пожелели да после активности позајме поменуту књигу.”
- „На паноу је стајала мотивациона порука ’Бирајте друштво, дружите се са књигама’, испод које су гости исписивали наслове својих омиљених књига које препоручују за читање.”
- „Маштовити читатељи су потом од омиљених цитата разних штива саставили сопствену причу.”
- „Такође су подељени лифлети са биографским подацима писаца, њиховим стваралаштвом и неким интересантним детаљима из њиховог живота. Акција читања и промовисања књиге се наставила и дружењем у библиотеци где су чланови библиотечке секције уредили библиотеку и направили пирамиду од нових књига.”
- „Читали смо у школској библиотеци, у учионицама, у ђачком клубу ’Гимназијалац’. Акцију су реализовали чланови Литерарне, Рецитаторске, Лингвистичке секције и Клуб читалаца. Читали су се поетски и прозни радови домаће и светске књижевности.”
- „Иако се акција спроводи први пут у нашој школи, са одушевљењем је прихваћен предлог библиотекара школе да учесници, тј. ученици 4. разреда, читају својим друговима – предшколцима своје омиљене песме.”
- „Ученици су читали на српском, руском и енглеском језику. Многи ученици били су подстакнути па су након читања тражили књигу за себе.”
- „Након овог дана посете ученика школској библиотеци су биле учесталије, више су се позајмљивале књиге из библиотеке, ученици су једни другима читали и препоручивали литературу.”
- „Угостили смо наше мале другаре из комшијског вртића ’Буба-мара’ и заједнички прославили Национални дан књиге „читајући гласно“, а библиотекарка је за ову прилику одабрала књигу Јасминке Петровић ’Од читања се расте’. Наши гости, ученици и наставници су видно уживали у веселој атмосфери, а након читања које је у једном тренутку заиста заличило на позориште, захваљујући расположеном Ђорђу и нашој Александри, мали другари су нам извели свој плесни перформанс који је свима измамио осмехе. Заједнички смо констатовали да ових дружења треба да буде још више. Довољно је видети како се ученици наше школе радују друштву другара из вртића и то вам једноставно испуни срце...”
- „Пошто немамо велики простор у библиотеци ученици читачи су се смењивали за говорницом.”
- „За овај час смо, у консултацији са наставницом српског језика и књижевности, одабрали читање дела из наше народне књижевности, највише због архаичности језика и тежине интерпретације. Гости, ученици трећег разреда, читали су изабране епске и лирске песме и приповетке, што је деловало охрабрујуће и стимулативно на ученике првог разреда да се и они укључе. Ученици су имали и прилику да опишу утиске након слушања, као и да уоче различитости интерпретација у односу на оно што је читалац сматрао да је важно истаћи. Реакције ученика на активности ове врсте су веома позитивне, што нам даје подстицај да и убудуће наставимо са њима.”
- „Читали смо занимљивости из енциклопедија и дечијег часописа ’Мали забавник’. Ова акција имала је двоструки ефекат:промовисали смо читање и лепо се дружили.”
- „Библиотекар наше школе и наставници српског и босанског језика са ученицима су организовали и спровели активност „гласног читања“ књиге, са почетком у 11:55 часова. Час је започет разговором о значају гласног читања књига. Иначе, у школи већ годинама постоји читалачка секција и она је укључена у пројекат ’Читалачки маратон издавачке куће Клетт’. Искористили смо прилику да ученицима читалачке секције поделимо победнички роман за децу школске 2019/20. године ’Хотел Милион звезда’ и сваки ученик је гласно прочитао по један пасус из овог романа. Ученицима се допала идеја гласног читања књиге. Подстичимо и даље гласно читање и читање уопште, јер је читање најбоље учење.”
- „Ученици Ученичког парламента имали су прилику да читају заједно са млађим ученицима наше школе, а у присуству директора школе, представника педагошко- психолошке службе и наставника школе. Ученици су имали прилику да дискутују о прочитаном, отпутују у свет маште и да уживају у позитивној атмосфери.”
- „Уприличили смо сусрет са ученицима нижих разреда на српском и мађарском језику. Читали смо поезију за децу, бајке, басне, али и информативне, научно-популарне текстове и часописе за децу, промовисали најновије књиге, набављене уз подршку Министарства просвете.”
- „Сви су се дивно забавили и закључили да је акција гласног читања успела и да овај важан датум не морамо обележавати само једном годишње, већ свакодневно указивати на важност читања.”
- „Слоган овогодишње акције је био ’Подели радост читања са свима’. У ову акцију су се укључили ученици и наставници школе. Гости су били песникиња Љиљана Крстић, баке четворо ученика одељења 2/2 и мајка, наставница и аутор пројекта ’Читалићи’ Маја Радоман Цветићанин.”
- „Најпре су се библиотекари, у холу на другом спрату, обратили свим присутним ученицима и наставницима, гласним читањем омиљених цитата и указали на значај Националног дана књиге. Потом су се ученици вратили у своје учионице и са својим наставницима и учитељима наглас говорили и читали омиљене стихове, цитате, делове омиљених књига и водили разговор о прочитаном.”
- „Група ученика је са библиотекаром прошетала улицама Ражња и са мештанима овог града поделили радост читања. Ученике наше школе нису спречили лоши временски услови да људима на улици, у продавници, маркету, апотеци, посластичарници и фризерском салону поклоне наглас прочитане цитате и стихове из омиљених књига. Саговорници су подржали акцију и придружили се читању.”
- „Ове године наша школа је одлучила да се придружи акцији и подстакне децу да читају, да схвате шта је лепота читања и тог неког другог света у који доспемо када узмемо књигу и утонемо у њене странице.”
- „Ове године акција ’Читајмо гласно’ била је посвећена матерњем језику (појам, значај, занимљивости о језицима...). Ученици су били веома расположени за ову тему. Пуно су материјала донели, а затим је било и пуно питања на која су другари одговарали. Ученике нижих разреда највише су заинтересовале занимљивости о језицима, док су ученици виших разреда већу пажњу посветили матерњем језику, па је било излагања (паноа) о мађарском, албанском, русинском, руском... језику.”
- „Акција је имала за циљ да ученицима прикаже умеће изражајног читања, што је подстакло остале ученике из одељења да се и сами опробају у рецитовању. Акција је са одушевљењем прихваћена од стране ученика као и од стране наставника који су присуствовали. На крају часа су и наставници узели учешће у акцији и придружили се ученицима у рецитовању. Општи утисак на крају часа је да су овакве акције веома важне за промоцију књиге и читања.”
- „Сви учесници су се сложили да је читање веома битно и да утиче на богаћење речника, емоција и логичког размишљања. Предложен је и термин у којем ће се ученици састајати, како би размењивали читалачка искуства.”
- „Реализација активности: iстицање значаја 28. фебруара као Националног дана књиге;читање наглас, изражајно и интерпретативно: наставница/библиотекарка/ученици; разговор о утисцима у вези са прочитаним делима. Откривање ученичког хоризонта очекивања у вези са насловима књижевних дела (нпр. ’Кад књиге опет буду у моди’, ’Од читања се расте’, ’Небеска река’); тумачење прочитаних дела на нивоу издвајања кључних чинилаца интерпретације; резиме запажања, повезивање са ученичким читалачким искуством.”
- „Ученици су одабрали Лазу Костића, јер је 2020. тачно деведесет година од његове смрти и Десанку Максимовић као омиљену песникињу ученика школе. Урађен је пано са биографијама писаца, а ученици су читали гласно и јасно песме по њиховом избору. Након читања смо дискутовали о песницима и о 28. фебруару који је и Дан Народне библиотеке Србије. Библиотекар је ученицима нагласио важност гласног и јасног изражавања и јавног наступа, који не само да је битан када одговарају за оцену или разговарају са другарима, већ и у будућим животним догађајима. Ученицима се допала активност и похвалили су иницијативу.”
- „Прошлогодишња радионица и презентација ученика 8. разреда ’Књиге никада не излазе из моде’ представљена је ученицима млађих разреда. Они су изразили жељу да мноштво изложених наслова које смо за њих и поручили најновијом набавком књига, одмах прелистају, осмотре и на крају позајме из школске библиотеке. Уследила је радост усменог излагања пред другарима из одељења и такмичење за најбоље читаоце у разреду. Симболичне награде су подељене, а сви смо као закључак понели жељу да се што пре састанемо поново већ у марту када обележавамо Светски дан поезије, а потом и традиционално 23. априла Светски дан књига и ауторских права. Професори разредне наставе су се заиста потрудили и својом активношћу умногоме допринели веома успешној реализацији овог догађаја.”
- „Ученици од 1. до 8.разреда читали су гласно наставницима, директору, педагогу и осталим ученицима школе.Одабране стихове читали смо у холу, зборници, канцеларијама и учионицама.”
- „Свако од ученика је прочитао по сопственом избору омиљени део текста, стихове омиљене песме и слично. Након тога, са одушевљењем су прионули на рад. У пару или појединачно илустровали су корице омиљене књиге,песме или одломка, а поред су записали реченице из тог дела које им се највише свиђају. Од заједничких радова направили смо пано који ће красити простор наше библиотеке.”
- „Под слоганом који краси врата школске библиотеке, ’Ко је савијен над књигом, тај усправно хода’, у библиотеци су се окупили ученици млађих разреда који су читали и рецитовали стихове наше велике песникиње – Десанке Максимовић. Ученици шестог разреда израдили су пано ’Векови српске књижевности’, који су посветили великанима наше књижевности.”
- „Разговарали смо о значају читања и осећањима које оно буди у нама, а добили смо и препоруке за наредни читалачки подухват.”
- „Организовано је такмичење ученика у читању.Четрнаест ученика је узело учешће у такмичењу.Читали су по део текста и показали солидну технику читања.”
- „Тако се читало и понешто из личног пера ученика, читале су и колегинице које раде у библиотеци, а читање је било на два језика јер се у школи образују ученици и на мађарском наставном језику. У термину када се чита у целој Србији, почело је читање – ученици су били распоређени у библиотеци и ходнику, испред библиотеке, а публика (ученици и професори) на оба краја ходника и отвореним вратима сваког кабинета на том спрату. Снимао је сваког „читаоца” наш ученик одељења 3/4, коме су снимање и фотографија хоби. Снимак је постављен на ФБ страницу Школе, а на сајту Школе и у локалним новинама објављен је чланак-извештај о догађају.”
- „Ученици-учесници веома мотивисани, публика видно задовољна, атмосфера стваралачка. Једноставно, баш нам је било лепо.”
- „Симболично, у 5 минута до 12 часова сви ученици су изашли у хол школе како би присуствовали јавном часу на ком су ученици нижих и виших разреда гласно читали одабране текстове у циљу подстицања својих вршњака на читање и неговање матерњег (српског и мађарског) језика, али и на неговање страних језика које уче у школи (енглески и руски). У холу је постављена изложба књига, која је привукла пажњу ученика и многе подстакла да истог дана изнајме неку занимљиву књигу.”
- „Ученици су читали у учионици, школској библиотеци, у холу и дворишту школе.”
- „Ученици друге године смера зубни техничар акцију су реализовали тако што су на ходницима, степеништима, кабинетима и библиотеци школе јасно и гласно читали одломке из књига и песме по избору.”
- „Ученицима припремног предшколског програма сам читала причу ’Прича почиње у шуми’ и ’Насред шуме’ из збирке прича ’Свракин сат’, Гордане Тимотијевић. Разговарали смо о причама и предшколци су ми задали задатак да за следеће дружење у библиотеци одштампам шумске животиње које ће они бојити док ја читам следећу причу из ове књиге.”
- „Тачно у 5 до 12 ученици 8. разреда читали су ученицима 7. разреда љубавну поезију. Биле су то народне лирске песме као и песме наших познатих песника који су писали ову врсту поезије. Читање ученика слушали су и неки родитељи, васпитачи, наставници и педагог школе. Акција је протекла у пријатној и забавној атмосфери.”
- „Наша школа је двојезична и имамо и наставу на мађарском језику, а имамо и деце ромске националности, и ученик трећег разреда из Белорусије је такође читао наглас. Ученици су добровољно долазили у школску библиотеку током сваког одмора или када су имали слободног времена. Осмишљавали су и написали слогане, попут: ’Од читања до знања’, ’Књига отвара мозак’, ’Од сликовнице до Хари Потера’, ’Књига је прави друг’, ’Читање ствара срећу’, ’Од читања до осмеха’, ’Отвориш књигу, уђеш у књигу – затвориш књигу, изађеш из књиге’, ’Од читања се расте и учи’, ’Књиге су најлепше – ја их волим’...”
- „Представљен је пригодан програм у коме је:1) учествовао гост, трстенички песник Милош Милошевић, представивши се кроз свој уметнички опус читајући одабране песме; ученици 6 и 8. разреда су читали ’Једанаест принципа другарства’ још једном се подсетивши правих вредности; 3) на српском, италијанском и енглеском језику су прочитане одређене лирске песме, мудре изреке и пословице; 4) одабрани цитати из популарних песама који говоре о актуелним темама за ученике, као што су живот, љубав, здравље…Присутним ученицима је било занимљиво судећи по пажњи, питањима и реакцијама након ових тачака у програму. Одатле је потекао предлог да ова пракса обележавања Дана библиотеке постане традиција у школи, с тим што би у програму могле бити укључене бројне активности, од радионица, изложби, презентација до квизова.”
- „Након читања ученици су износили своје мишљења и утиске о прочитаним делима. Такође, разговарало се и о значају читања и начинима на који се читање може подстаћи. Претходно су ученици посетили школску библиотеку и у њој пронашли стихове и делове романа или приповедака које су читали на часу. Активност је реализована у опуштеној и веселој атмосфери.”
- „Овој акцији су се одазвали ученици и професори Прве техничке школе који су гласно читали омиљене стихове и цитате, као и гост-песник Раденко Бјелановић из Књижевног клуба’Катарина Богдановић’,који је прочитао пар својих стихова.”
- „Ученици од 1. до 8. разреда су заједно у нашој школи, у свечаној сали, читали текстове које су сами одабрали из савремене прозе, под слоганом ’Читајмо наглас о пријатељству, понашању, животу, различитости, љубави’...”
- „Учесници су уживали. Такође и публика: неколико ученика, стручни сарадници, неколико наставника, једна бака.Прошле године смо сви заједно са директором читали поезију, а сада је акценат био на причама о понашању па је и педагогица прочитала причу из књиге Ј.Петровић ’О дугмету и срећи’ и разговарала са ученицима. Све је трајало нешто више од сат времена. Ученици су показали вољу за читањем, разговором и умеће да одаберу добре књиге и да их на добар начин интерпретирају. Ова акција је врло инспиративна и заслужује сваку похвалу.”
- „Жели смо да повежемо два битна датума у једну целину: Дан матерњег језика и Дан књиге. Ученици 5.разреда су присуствовали извођењу ове активности, а једна ученица је била одевена у Вука Стефановића Караџића. Тако одевена читала је наглас текстове који су у себи имали различите дијалекте. Остали ученици имали су задатак да разумеју и преведу поменуте дијалоге на свој дијалекат.”
- „Ученици су гласно и лепо читали, а слушаоци били пажљиви.”
- „Активност је успешно реализована, будући да су ученици имали много питања у вези с прочитаним текстовима и показали интересовање да прочитају дела писаца који су на Националном дану књиге интерпретирани. Ученици су читали поезију В. П. Диса, Рилкеа, Рембоа, одломке из ’Горског вијенца’, одломке из романа ’Паклена поморанџа’, поезију Милене Марковић.”
- „Гости који су читали заједно са ученицима били су родитељи, баке, директор, педагог, наставници и помоћни радници.”
- „Ученици наше школе данас су гласно поделили – једни са другима и са својим гостима (родитељима, учитељима и наставницима) неке интересантне делове познатих књига, као и приче које нису много популарисане.На крају је и библиотекарка школе прочитала једну причу са интернета под називом ’Странац’. Било је симпатично слушати присутне како нагађају ко је странац...Најчешће, слика заиста може говорити више од речи, али у нашем данашњем случају – то није било тако. Овога пута, наше фотографије сведоче тек толико да нам је било динамично и забавно, а сви заинтересовани за слушање – мораће сачекати следећу годину како би нам се придружили и сами се уверили у то! Живу реч, ипак, ништа не може заменити.”
- „Да бисмо повећали и читалачке и дигиталне компетенције ученика, приступили смо сајту’Антологија српске књижевности’ (http://www.antologijasrpskeknjizevnosti.rs), изабрали једно дело, преузели на рачунар и гласно га прочитали. На тај начин сви ученици школе били су упознати са овим пројектом дигитализације значајних дела српске књижевности и у сваком одељењу школе читало се гласно. Сви ученици школе на тај начин били су упознати са коришћењем средстава из области информационо- комуникационих технологија ради ефикасног испуњавања циљева, задатака и сопствених потреба у свакодневном животу и образовању. Читали су гласно и наставници, заједно, одломке из својих омиљених дела, и на часовима, са ученицима. Гласним читањем, желимо да покажемо да нисмо сами, да смо повезани са другима многоструким везама, које нам књиге откривају...”
Мирјана Радовановић Пејовић
Марко Ламбета
Жељко Марчетић
Чланови Управног одбора Друштва школских библиотекара Србије