Slide 1
Image is not available
Друштво школских библиотекара Србије

Citajmo glasno 2024 iz teksta 1920x minШколски библиотекари широм Србије, Републике Српске и Косова и Метохије обележили су 28. фебруара 2024. године Национални дан књиге акцијом „Читајмо гласно“. Ове школске године акција је организована по седми пут. Тачно у 5 до 12 (11.55), што симболично представља крајње време да се окренемо неговању књиге и читању, школски библиотекари, наставници и ученици пустили су глас читајући најважнија дела српске, али и других књижевности, како би промовисали књигу, културу читања и читалачку писменост.

Циљ ове акције коју подржава и Министарство просвете јесте подстицање читања, повезивање школе са локалном заједницом и установама културе, пре свега са онима које се баве афирмисањем уметности и лепе писане речи. Свакако, ово је била и прилика да се промовише рад школских библиотека и прошири сарадња међу библиотекарима.

У овогодишњој акцији учествовало је око 290 школа из Србије, Косова и Метохије и Републике Српске. Учешће су узеле основне и средње стручне школе, школе за образовање одраслих и гимназије. Читали су сви од 7 до 77 година у свим срединама у које су школски библиотекари донели акцију са озбиљном поруком о важности писане речи, о значењу речи које изговарамо и слушамо, о лепоти писања и култури говора.

Како је у овом времену остала једино књижевност да оплемењује душу младих на здрав и искрен начин, библиотекари, наставници, васпитачи и учитељи бирали су за читање забавне и шаљиве приче, класике који су вечна инспирација, поезију која је нежна и певљива, испуњена срећом и усхићењем, али и дела која се истичу по својој етичкој и васпитној вредности. Извештаји и прилози које су реализатори послали Друштву испуњени су задовољством и срећом. Много је насмејаних лица, озбиљних читача и пажљивих слушалаца, одушевљених библиотекара и жеља да се са оваквим и сличним активностима настави и даље.

Колико је важно да ова акција траје, али да се организују и друге сличне активности, потврђује и статистика која прати њену реализацију. Захваљујући одличној промоцији, позиви и плакати за учешће стигли су до свих школа у Србији и шире, о чему сведоче и бројна искуства библиотекара. Око 220 основних и шездесетак средњих школа, једна допунска школа у иностранству, четири из Републике Српске и осам са територије Косова и Метохије послало је извештај са описом и прилозима о гласном читању у својој средини. По збирном извештају то је око 29.200 деце, ученика, библиотекара, наставника, васпитача, учитеља и гостију. Посебно су упечатљиви и лепи прилози (видео-записи и фотографије) које смо добили и који сведоче о задовољству учешћем у овој акцији. Које школе су Друштву послале извештај и прилоге, можете видети у табели која прати овај извештај.

Уместо закључка рећи ћемо да наше Друштво непрестано промовише културу читања као основну функцију школске библиотеке. Читање је једна од активности која нас дефинише као људе иако данас није популарно као друштвене мреже и видео-игре. Код деце оно је нарочито важно, јер развија основне комуникацијске вештине и способност критичког мишљења. Отуда је мисија школске библиотеке да непрестано ради на активностима, пројектима и радионицама које ће подстицати читање. Зато вас обавезујемо да се и следеће године видимо на истом месту: „Читајмо гласно“ – осми пут.  

Списак свих школа које су нам послале своје извештаје и линкови се налазе овде.

У име Друштва школских библиотекара Србије

Весна Босић, библиотекар ОШ „Петар Кочић“ Земун,
члан Управног одбора ДШБС