Slide 1
Image is not available
Друштво школских библиотекара Србије

У Градској библиотеци „Владислав Петковић Дис“ у Чачку одржан је 28. октобра 2024. године састанак Стручног већа школских библиотекара Моравичког округа. Присуствовало је 27 школских библиотекара из основних и средњих школа Моравичког округа, као и запослени у Одељењу за матичне послове Градске библиотеке у Чачку.

Усвојен је Записник са претходног састанка одржаног 26. марта, а потом је поднет Извештај о раду Већа и анализиран је рад Већа у периоду између два састанка. Истакнуто је учешће чланова Већа у реализацији активности Друштва школских библиотекара Србије – у збирној табели о обележавању Националног дана књиге кроз акцију „Читајмо гласно!“ објављеној на сајту ДШБС налазе се извештаји пет библиотекара из Моравичког округа, шест колега су чланови Друштва, а из нашег округа су и два почасна члана Друштва. У Ризници идеја и примера добре праксе за 2023. годину налази се и активност реализована у школској библиотеци Техничке школе у Ивањици. Чланови Већа редовно су обавештавани о свим активностима  Друштва путем мејлова и вибер групе. Поједине колеге редовно објављују прилоге о успешно реализованим активностима и у оквиру групе Школски библиотекари Србије на друштвеној мрежи фејсбук.

Разговарало се и о свим акредитованим програмима стручног усавршавања који се налазе у Каталогу у оквиру области Библиотекарство, а наглашено је да ће се и даље настојати да се бар један акредитовани програм Друштва школских библиотекара Србије реализује и за школске библиотекаре Моравичког округа, док ће колеге бити обавештене уколико се програм који се одвија електронским путем буде реализовао у наредном периоду. Дискутовало се и о другим акредитованим програмима који се у Каталогу налазе у оквиру других области, а могу бити корисни и за школске библиотекаре.

Координатор стручног већа за средње школе представио је семинар који је похађао од 1. до 14. октобра 2024. године под називом Ваннаставне активности у функцији јачања васпитне улоге школе. Овај вид представљања реализован је као вид стручног усавршавања у установи, а у складу са важећим Правилником. Све присутне колеге упознате су са начином пријављивања, организације и реализације семинара, компетенцијама и приоритетима на које се односи, као и са бројем бодова и трајањем. Представљена је потом и структура семинара, садржај сваке од три теме којима се семинар бави, као и задаци и обавезе учесника. Посебно је истакнута педагошка вредност семинара у контексту рада школских библиотекара.

Договорено је да се на првом следећем састанку Већа изаберу нови координатори Стручног већа за основне и за средње школе, будући да истиче период на који су актуелни координатори изабрани.

Састанак је организован 28. октобра (последњи понедељак у месецу), када се обележава и Дан школских библиотека. Након састанка Одељење за матичне послове реализовало је Обуку за обављање стручних библиотечко-информационих послова за све присутне школске библиотекаре, а посебно за колеге које су први пут ангажоване на месту школског библиотекара. Присутни школски библиотекари који раде у програму Cobiss имали су могућност да се консултују у вези са свим питањима која се тичу рада у програму у вези са сегментима Фонд и Позајмица. Сви присутни школски библиотекари упознати су и са петицијом коју је покренуло Библиотекарско друштво Србије у вези са „стављањем ван снаге Тарифе“, па су имали прилику да и на овај начин подрже јавне библиотеке и стручно друштво у заједничкој борби.

Хвала свим колегама школским библиотекарима који су присуствовали састанку и обуци, а посебно хвала Градској библиотеци у Чачку и Одељењу за матичне послове за сталну помоћ и подршку раду школских библиотекара Моравичког округа.

Милица Бошковић
координатор Стручног већа школских библиотекара Моравичког округа за средње школе
школски библиотекар – Техничка школа Ивањица