Друштво школских библиотекара Србије организовало је акредитовану трибину „Школски библиотекари кроз сарадњу до нових знања“. Трибина је одржана онлајн, путем Zoom платформе, 22.12.2022. године, а модератор је била Александра Вуковић Курдулић.
На трибини су излагале:
У наставку доносимо сажетке излагања наших колегиница.
eTwinning и Erasmus+ у школској библиотеци, Ингрид Граорац
Излагање је показало колико школски библиотекар може да допринесе у раду своје школе и да у тим активностима покаже значај школске библиотеке. ОШ „Светислав Голубовић Митраљета“ је започела своје активности још 2015. године, од тада па све до данас, реализовани су многи пројекти који су допринели да ова школа заузме значајно место. 2018. године 1212 школа широм Европе је добило ознаку eTwinning школе (eTwinning School Label), 19 их је било из Србије. ОШ „Светислав Голубовић Митраљета“ је била једна од тих школа. Улога школског библиотекара у таквом тиму поставља школског библиотекара као једног од носилаца активности, а школску библиотеку као централно место школе. „Путовање“ библиотекара у пројектима доприноси:
Школска библиотекарка је учешћем у eTwinning и Еразмус+ пројектима показала важност свог рада јер као модеран ерудита могла је да се укључи у све пројекте са различитим садржајем. Промоција рада школске библиотеке никада није била већа. Укључивањем у овакве пројекте школски библиотекар добија заслужено место у образовном систему.
Мотивација школских библиотекара за учествовање у међународним пројектима, Александра Вуковић Курдулић
Излагање истиче важност сарадње и повезивања међу библиоткарима. Након прве трибине, Александра Вуковић Курдулић добила је позив за гостовање у Бијељини, где је говорила о формирању библиотеке у школи из које долази и акцији прикупљања књига „Књигом до осмеха“. Из сарадње остварене том приликом, организовала је трибину са међународним учешћем у Шапцу „Значај и улога библиотекара у животу и образовању особа са сметњама у развоју и инвалидитетом“. Александра је истакла важност личне иницијативе приликом планирања оваквих сусрета и сарадње уопште. Подсетила је и да се овај акредитовани вебинар одвија у склопу пројекта Министарства културе, као и да је објављен први штампани Зборник ДШБС.
Сарадња школских библиотекара кроз међународне пројекте, Бојана Лаловић Милановић
Бојана Лаловић Милановић, дипл. библиотекар-информатичар, истиче да је фокус активности библиотекара увек на ученику, на развијању његових компетенција, али је најуспешнији рад онај настао из сарадње са колегама. Тако су и реализоване бројне радионице, угледни часови, читалачки час и тематски дани у самој школи. Презантација приказаје учешће у Међународном програму умрежавања библиотекара (ILNP) у организацији Америчког удружења библиотекара (ALA). Програм траје 4 месеца, користи вршњачко менторство као партнерство између два члана сличног радног искуства и интересовања и одвија се на енглеском језику. Библиотекар је представио и свој вишегодишње учешће у Међународној размени обележивача књига, акцији Међународног друштва школских библиотекара (IASL).
Мирјана Радовановић Пејовић, председник ДШБС, обратила се у завршници трибине, истакавши да треба да делимо наше добре идеје, визије, стратегије у циљу популарисања књиге, читања и културе. Као библиотекари, стварамо активне конзументе културе и ученици треба да схвате вредност књиге, знања и информација. Сви треба да следимо заједничку визију и стекнемо углед и поверење на основу свог континуираног рада.
Након излагања, предавачи су одговарали на питања учесника трибине.
Снимак стручног скупа можете видети овде.
Бојана Лаловић Милановић