расписује четврти наградни фото-конкурс
„Разгледница из школске библиотеке”

са темом „Селфи са омиљеном књигом“

У циљу промовисања књиге, читања и успешних ученика и младих који схватају вредност и лепоту писане речи, представљамо вам награђене са III и IV Конкурса „Лето без бриге проведи крај књиге“.

Школски библиотекари у Србији, упркос многим објективним тешкоћама, остварују своје задатке посвећено и успешно. Идеја размене обележивача за књиге још је један вид истицања значаја књиге и читања као и лепа прилика за сарадњу са ученицима и колегама из других школа, изван граница наше земље.

Током фебруара школским библиотекарима у Србији била је доступна анкета о раду школских библиотекара током пандемије у школској 2020/2021. години. Циљ анкете био је да проценимо како су измењени услови рада у образовно-васпитним установама утицали на рад школских библиотекара и стање у школским библиотекама.

Поводом Националног дана књиге, 28. фебруара
позива све школске библиотекаре да се укључе у акцију
„Читајмо гласно“
и четврти пут да заједнички обележимо овај датум

„Многи људи имају бесмислен живот. Као да су у неком полусну, чак и онда када раде нешто за шта мисле да им је важно. То је због тога што јуре за погрешним стварима. Једини начин на који можеш унети смисао у живот јесте посветити се љубави према ближњем, посветити се заједници која те окружује, стварању нечега што ће твом животу дати сврху и смисао.“

Марк Твен (1835-1910)

Уредник: Ана Дуковић
Година: 2020.

Друштво школских библиотекара Србије позива школске библиотекаре да учествују са својим ученицима у јединственом Ликовном конкурсу „Дај ми реч да је насликам“, који организује ОШ „Свети Сава“ из Шапца, и на тај начин дамо подршку успешном укључивању деце у друштво у целини и подржимо промене и развој инклузивности..

Конкурс „Дај ми реч да је насликам“ огледа се у потреби свих оних који раде са ученицима који су са сметњама у развоју и инвалидитетом, да ова деца буду видљива, да се скрене пажња на њихове специфичности, посебности и таленте, да се стекне свест о њиховој значајној улози у школском систему и широј друштвеној заједници, да се сензибилише јавност на ове осетљиве категорије деце и младих који заслужују равноправан положај у односу на децу редовне популације у свим сегментима свог живота.

Будите слободни и солидарни па проследите инфoрмацију, постер, флајер са пропозицијама и пријаву за учешће како би што већи број деце учествовао.

Такође, прослеђујемо и линк са веб сајта школе где се налазе све информације поводом ликовног конкурса, као и Јасминкине приче.

Конкурс обухвата 4 категорије учесника: децу до 6 година, затим све ученике првог и другог циклуса основног образовања и ученике средњих школа која уче по ИОП-у 2. Замисао је да они послушају приче које су на сајту ОШ „Свети Сава“, а након тога да насликају нешто што их асоцира на оно што су чули. Конкурс је отворен од 2. фебруара до 2. Марта 2021. године. Формиран је и жири, а чланови су признати дефектолози из Новог Сада и Београда, као и ликовни педагози из средње уметничке школе у Шапцу, али и један представник локалне самоуправе града. Проглашење победника ће бити 2. априла, а то је Међународни дан аутизма, а као што знате, уједно и Међународни дан дечије књиге, па ће гост у школи бити Јасминка Петровић, признати дечији писац чије приче смо читали.

Било би заиста сјајно да овај конкурс добије шире оквире и да се укључе све школе у Србији, с обзиром на то да је инклузивно образовање заступљено у нашем систему образовања.