Slide 1

Октобар је Међународни месец школских библиотека. Позивамо школске библиотекаре да га обележе, учествују у активностима, славе и залажу се за важност школских библиотека, професионалаца у библиотеци, као и ученика који их чине сјајним!

Међународни месец школских библиотека (ISLM) прилика је за школске библиотекаре широм света да током октобра изаберу дан, недељу или целог месеца обележавају значај школских библиотека и славе све што оне представљају.

Тема ове године је „Бајке и народне приче широм света“, а заснована је на годишњој теми конференције Међународног удружења школских библиотекара (IASL) „Богат мозаик праксе и истраживања широм света“. Ове године вас позивамо да размислите и прославите везу између књиге, читања, школских библиотека, бајки и фолклора. Тема је осмишљена тако да буде доступна свим нашим корисницима. Кад чујемо речи „Некада давно ...Био једном један...“ у трену се нађемо у чаробном свету књига које нам пружају скривени поглед на животе вила, вилењака, принчева и принцеза, змајева и других створења. Приче и бајке које се преносе генерацијама уче нас о људским вредностима и културама. Хајде да причамо приче, повезујемо се и учимо о земљама широм света.

Тим који стоји иза Међународног месеца школских библиотека припремио је бројне активности у којима можете учествовати и нема сумње да ћемо сви ми, школски библиотекари, имати своје идеје о томе како да овај месец максимално искористимо у својим школским библиотекама. Међународни мјесец школских библиотека отворен је за све, без обзира јесте ли члан Међународног удружења школских библиотекара (IASL) или не.

Позивамо вас да обележите Међународни месец школских библиотека 2021. учешћем у међуародним пројектима и активностима и надамо се креативној и маштовитој прослави.

Регистрација за IASL пројекте 2021. године отворена je и све информације у вези са пројектом размене обележивача за 2021. годину, пројектом размене дигиталних обележивача и дигиталним везама широм света (Bookmark Exchange Project, Digital Bookmark Exchange Project, and Digital Connections around the World Project) ажуриране су на ISLM веб страници.

ISLM Projects

Bookmark Exchange Project - Match with other schools around the world and exchange homemade bookmarks made by your students. Bookmark exchanges are made by post. 2021 registration is now open. (До 26.10.2021.)

Digital Bookmark Exchange Project - Match with other schools around the world and exchange homemade bookmarks made by your students. Bookmark exchanges are virtually. 2021 registration is now open. Register your schoolView pairings. (До 18.10.2021.)

Virtual Connections Around the World Project - Would your students like to talk to others in a faraway country during International School Library Month? The trick is finding someone in a time zone where you can link up via Skype/ Zoom or MS Teams. Connect your classroom with other students around the world through Skype/ Zoom/ MS Teams. View responses. (До 26.10.2021.)

Такође можете послати извештај „Шта људи раде поводом Међународног месеца школских библиотека“ до 15. децембра 2021.

Није ли забавно причати о свом стваралаштву са другима? Није ли оживљавање прича радосно искуство? Како је узбудљиво слушати приче ткане широм света!